Moda jako wyznacznik tożsamości młodzieży

Opublikowano:10/2021

Moda jako wyznacznik tożsamości młodzieży Moda jest nie od dziś bardzo ważna w życiu większości ludzi, a szczególnie kobiet. Wiele pań nie wyobraża sobie nie posiadać w swojej garderobie tego, co jest akurat najmodniejsze. To nic, że za chwilę moda znowu się zmieni. Każda zmiana sprawia, że z powrotem wiele osób, a zwłaszcza młodzież biegnie do sklepów odzieżowych i obuwniczych. Czym w ogóle tak naprawdę jest ta moda? Czy może być wyznacznikiem tożsamości?

Czym tak naprawdę jest moda?

Modę nie jest tak łatwo zdefiniować. Opisywanie jej to spore wyzwanie ze względu na jej wieloaspektowość. Może być na coś, ale też coś ją powoduje, tworzy. Zazwyczaj słowa moda używamy w kontekście ubrań, butów, biżuterii, dodatków, fryzur czy akcesoriów. Jednak moda wiąże się nie tylko z wyglądem. O wielu rzeczach mówimy, że są trendy. Teraz są takie i takie trendy muzyczne, trendy w stylach aranżacji wnętrz, a nawet w zachowaniu ludzi. Wszystko co nazywamy trendami, to tak naprawdę moda. Te trendy także kiedyś przeminą, a ich miejsce zajmą nowe. Pamiętajmy także o zróżnicowaniu mody według płci. Moda damska różni się od męskiej. Np. w modzie damskiej mamy spódnice, sukienki czy szpilki, a moda męska dotyczy koszul, spodni czy garniturów. Miłośnicy mody zaczytują się szukając wiedzy o najnowszych trendach – to gazeta, poradnik modowy mybaze w sieci, czy książki modowe. Stąd czerpią wiedzę o tym, co jest akurat modne czy będzie modne w przyszłości.

Jak cię widzą, tak cię piszą

W tym znanym powiedzeniu jest bardzo dużo prawdy. Polacy uwielbiają oceniać po wyglądzie. Nie tylko ocenie poddawany jest ubiór, ale także fryzura czy makijaż. Ubiór jest podstawowym wyznacznikiem tego, czy dana osoba przywiązuje wagę do dbania o siebie, czy jest pewna siebie, czy jest bogata czy biedna, czy ma dobry gust. Dlatego każdy człowiek stara się wyglądać schludnie i elegancko, by robić na innych jak najlepsze wrażenie. Ponadto osoby noszące najmodniejsze, markowe rzeczy są bardziej lubiane i doceniane niż noszące niemodne już ubrania z second handów. Młodzież także to widzi i stara się pokazać, że także podąża za modą. Młode dziewczyny nawet do szkoły stroją się ekstrawagancko, chcąc pokazać siebie z jak najlepszej strony, przyciągnąć uwagę chłopaków czy koleżanek. Doskonale wiedzą, że koleżanki potrafią być bezlitosne w krytyce i wyśmiewaniu. Nastolatki często stylizują się zarówno ubiorem, jak i makijażem na dorosłe osoby, aby zyskać szacunek w oczach dorosłych i pokazać, że już nie są dziećmi.

Moda wyznacza tożsamość?

Zdecydowanie można tak powiedzieć. Moda nie tylko pokazuje upodobania dotyczące noszonych ubrać, ale znacznie, znacznie więcej. Pozwala łatwiej wychwycić cechy osobowościowe, bo dobierając dane elementy garderoby ukazujemy nasze podejście do życia, nasz charakter, styl. Ubiór zawsze jest połączony z wartością estetyczną, ale jest także pewną formą niewerbalnego komunikatu dla otoczenia. Zmieniające się trendy w modzie są również wyznacznikiem czasu. Ubiór wskazuje naszą indywidualność, odwagę, śmiałość, fantazję. Często jest związany z wyznawanymi przez nas zasadami. Moda daje poczucie wyjątkowości i jest swoistą wizytówką. Jeśli ktoś ubiera się kolorowo, można ocenić go jako barwny charakter i osobę śmiałą oraz wesołą. Jeśli zaś ktoś ubiera się w ponurych barwach, ocenia się go jako ponuraka, nieśmiałka, osobę skrytą w sobie. Osoba, która podąża za najnowszymi trendami pokazuje, że jest pewna siebie, wie czego chce i nie lubi bylejakości. Moda stała się kreatorem tożsamości w potrzebie autentyczności i samorealizacji.